skip navigation

Nike Player of Month

Nike Player of the Month

This purpose of this program is to give recognition to NWBA players across all divisions. The winners of the NWBA Nike Player of the Month awards will receive a Nike Dri-Fit NWBA branded t-shirt, with NWBA media channels recognition.

The program is run from October to April. Nominations are due the first Monday of each month for the prior month’s awards. For example, November’s nominations are due Monday, December 4th. All applications are due no later than 12:00 p.m. MT. the following Monday.

Nominations are open to the public and submitted via the Nike Player of the Month Nomination Form found at the bottom of this page.

Applications should be sent to Kimberly Kasper at kimkasper@nwba.org.

Deadlines for nominations:

October 30;

December 4;

January 2;

February 5;

March 5; and

April 2

How does this work? Once the nominations are received, all nominees will be posted on the NWBA Website’s new page “Nike Player of the Month,” which is under the Leagues tab. The NWBA will post a story on the NWBA website and utilize the NWBA social networks to promote the week-long voting period, which will be done online. Individuals may promote the Athlete of the Month page to their peers as well across an athlete’s social channels.

Once the voting has concluded, the winners will be announced on the NWBA website. Each month, if nominations are received, the NWBA will recognize the following athletes per division:

Junior Division: One Varsity player and One Prep player

Intercollegiate Division: One player (either men’s or women’s athlete)

Women’s Division: One player

Adult Division: One Adult Division I player, One Adult Division II player and One Adult Division III player



Women's Division Nominees

Krystel Baily of the NY Liberty of Brooklyn, New York

          -Top scorer

Lauren Uoneysky of the NY Liberty of Brooklyn, New York

          -Top scorer

Kelly Lavoie of the Chapter 126 CT Rolling Suns of Bristol, Connecticut 

          -Top scorer

Rachel Grusse of the Chapter 126 CT Rolling Suns of Bristol, Connecticut 

          -Top scorer

 


Adult Division I Nominees

Carter Arey of the Missouri Predators of Kansas City, Missouri

Malat Wei of the University of Arizona of Tucson, Arizona 

Jhoonar Barrera of the NMCSD Wolf Pack of San Diego, California

Hector Perez of the NMCSD Wolf Pack of San Diego, California

 

 


Adult Division II Nominees

Chris St. Remy of the Nassau Kings of Elmont, New York

            -2017 Preseason NIT MVP

Brandon Rush of the Charlottesville Cardinals of Charlottesville, Virginia

             -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

Enrique Torens  of the Fort Lauderdale Sharks of Fort Lauderdale, Florida 

-2017 Preseason NIT All-Tournament Team

Mark Hartney of the Sportable Rim Riders of Richmond Virginia

2017 Preseason NIT All-Tournament Team

2010 Division II NWBT, first place

2003 James URE Sportsmanship Award

1997 Final Four

David Wilkes of the Charlotte Rollin’ Hornets of Cornelius North Carolina

2017 Preseason NIT All-Tournament Team

2000 National Championship

1999 National Championship

Perry Price of the Delaware Destroyers


Adult Division III Nominees

Sir Melido of the RCRC Lightning of Columbia, South Carolina

          -MVP 2017 Preseason NIT

Jeremy Bittner of the Pittsburgh SteelWheelers of Pittsburg, Pennsylvania

          -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

James Abbs of the Virginia Sunwheelers of Virginia Beach, Virginia

         -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

Travis Anderson of the RCRC Lightning of Columbia, South Carolina

          -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

Claude Scott of the Pittsburgh SteelWheelers of Pittsburg, Pennsylvania

          -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

Patrick Barnes of the Spartansburg Pistons of Forest City, North Carolina

          -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

Junior Varsity Division Nominees

Carrington Marendes of the TIRR Memorial Herman Jr. Hotwheels of Houston, Texas

          -MVP 2017 Preseason NIT

          -2014-15 National Champion

          -2015-16 Runner-up National Champion

          -2015-16, 2016-17 First Team at the All-Southwest Conference 

Daniel Malloy of the Fairfax Falcons of Fairfax, Virginia

         -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

Nick Oman of the Varsity RHI Racers of Indianapolis, Indiana

         -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

         - 2015 MVP NIT Prep Division

Elizabeth Becker of the Charlotte Rollin’ Jr. Hornets of Charlotte, North Carolina

         -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

         -2016-17 All-Conference Team

         -All American award

           -2015 MVP

        -2012, 2013, 2014 and 2016 Varsity All-Tournament Team 

Grady Gordon of the Courage Kenny Jr. Rolling Timberwolves of Minneapolis, Minnesota

        -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

        -All American team at Prep Nationals

        -2016 National Wheelchair Basketball Tournament Varsity Division, first place

        -Youngest member of the USA Developmental U33 team at the 2016 Kitakyushu Champions Cup in

          Japan.

Miles Hill of the Bridge II Sports Jr. Thunder of Durham, North Carolina

        -2017 Preseason NIT All-Tournament Team

 

Intercollegiate Division Nominees

Ryan Kile of the Southwest Minnesota State University (SMSU)

          Statistics:

          -Game 1 stats- 20 points making 10 of 14 from the field shooting 71% only shooting 7 lay-ups

          -Game 2 stats-18 points making 8 of 11 from the field shooting 72% only shooting 4 lay-ups

           -Average 19 points on season shooting 72% from the field  

Jesus Villa of Southwest Minnesota State University (SMSU)

          Statistics:

          -Game 1 stats- 31 points 8 rebounds 5 assists 5 steals

          -Game 2 stats- 15 points 9 rebounds 11 assists 4 steal

          -Average- 23 points 8.5 rebounds 8 assists 4.5 steals

Hunter Alvis of Auburn University

             -Lead scorer in the 2nd Annual Halloween Bash hosted by AU

Blake Loftin of Auburn University (AU)

             -Second lead scorer in the 2nd Annual Halloween Bash hosted by AU

Brett Reiger of the University of Nebraska Omaha

Mackenzie Voecks of the University of Nebraska Omaha

Bridgette Wise of the University of Texas Arlington (UTA)

Destiny Ortega of the University of Texas Arlington (UTA)