skip navigation

Nike Player of the Month and NWBA Team of the Month Recap

05/07/2018, 10:45am CDT
By Pasha Zolfaghari

COLORADO SPRINGS, COLORADO – The 2017-18 NWBA season gave fans one of the greatest seasons of wheelchair basketball in the history of the sport. Fans saw the highest scoring game in NWBA history, a repeat of the championship game from last year and so much more.

This season also saw an increase of national recognition for both players and teams through the Nike Player of the Month and NWBA Team of the Month programs. We saw a record number of votes this season for the program and every nominee was truly worthy of their recognition. Below is the list of every player and team that represented everything the NWBA stands for.

Nike Players of the Month: 2017-18 Season

OCTOBER'S WINNERS

Women's Division: Kelly Lavoie of the Chapter 126 CT Rolling Suns of Bristol, Connecticut

Adult Division I: Hector Perez of the NMCSD Wolf Pack of San Diego, California

Adult Division II: Mark Hartney of the Sportable Rim Riders of Richmond Virginia

Adult Division III: Claude Scott of the Pittsburg Steelwheelers of Pittsburg, Pennsylvania

Junior Varsity: Daniel Malloy of the Fairfax Falcons of Fairfax, Virginia

Intercollegiate Division: Mackenzie Voecks of the University of Nebraska Omaha, Destiny Ortega of the University of Texas Arlington (UTA)

 

NOVEMBER'S WINNERS

Women’s Division: Becca Murray of the WASA Bucks - Women of Milwaukee, WI

Adult Division I: Bryce Doody of the MedStar NRH Punishers of Washington, D.C.

Adult Division II: Chris Goodwin of the Lakeshore Storms of Birmingham, Alabama

Adult Division III: Robert Reed of the Phoenix Banner Suns of Phoenix, Arizona

Junior Varsity: Tyler Tippins of the Lakeshore Lakers of Birmingham, Alabama

Junior Prep: Preston Howell of the Charlotte Rollin' Hornets Prep-Purple of Matthews, North Carolina

Intercollegiate Division: Emily Oberst of the University of Illinois Fighting Illini Women's Team of Champaign, Illinois

 

DECEMBER'S WINNERS

Junior Varsity: Breanna Clark of the Katie's Komets of Philadelphia, Pennsylvania

Junior Prep: J.P. James Pollard of the Bennett Blazers - Prep of Baltimore, Maryland

 

JANUARY'S WINNERS

Adult Division II: Robbie Gordon of the Tampa Bay Strong Dogs

Adult Division III: Anthony McDaniel Jr. of the Mobile Patriots

Junior Varsity: Garrett Castillo of Woodville, Texas and the TIRR Memorial Hermann Junior Hotwheels

Junior Prep: Caleb Roach of St. Joseph, Missouri and the Nebraska Red Dawgs

Intercollegiate Division: Dylan Fischbach of Vermillion, South Dakota and The University of Wisconsin - Whitewater (Men)

 

FEBRUARY'S WINNERS

Adult Division I: Joseph Chambers of Davis, CA and the Sacramento Rollin' Kings

Junior Varsity: Austin Smith of the Charlotte Rollin' Hornets - Varsity

Junior Prep: AJ Miller of Cedar Rapids, IA and the SportAbility Rolling Panthers

Intercollegiate Division: Ranley Clayton of Alexander City, AL and Auburn University – Men

 

MARCH'S WINNERS

Women’s Division: Gail Gaeng of Chicago, IL and the LWSRA Lady Hawks

Intercollegiate Division: Rose Hollermann of Elysian, Minnesota and University of Texas at Arlington - Women

Junior Varsity Division: Chauncey Wulf of Decatur, IL and the Peoria Wildcats

Junior Prep: Adam Smith of Marvin, NC and Charlotte Rollin' Hornets Prep – Purple

 

NWBA Teams of the Month

OCTOBER’S WINNERS

Women's Division: WFS Team Liberty of Brooklyn, New York

Adult Division I: Dallas Wheelchair Mavericks of Arlington, Texas

Adult Division II: Nassau Kings of Elmont, New York

Adult Division III: Pittsburg SteelWheelers of Pittsburg, Pennsylvania

Intercollegiate Division: Auburn University Tigers of Auburn, Alabama

Junior Varsity: Dallas Jr. Wheelchair Mavericks of Dallas, Texas

 

NOVEMBER'S WINNERS

Women’s Division: WASA Bucks of Brookfield, Wisconsin

Adult Division I: MedStar NRH Punishers of Washington, D.C.

Adult Division II: NMCSD Wolfpack of San Diego, California

Adult Division III: Seattle Sonics of Seattle, Washington

Intercollegiate Division: University of Illinois Fighting Illini Men's Team of Champaign, Illinois

Junior Varsity: ParaSport Spokane - Varsity (A) of Spokane, Washington

Junior Prep: Minnesota Rollin' Rowdies of Minneapolis, Minnesota

 

DECEMBER'S WINNERS

Adult Division III: Turnstone Bandits of Fort Wayne, Indiana

Junior Varsity: Utah Rush - Varsity of Salt Lake City Utah

 

JANUARY'S WINNERS

Adult Division II: Tampa Bay Strong Dogs of Tampa, Florida

Intercollegiate Division: University of Wisconsin - Whitewater (Men) of Whitewater, Wisconsin

Junior Varsity: TIRR Memorial Hermann Junior Hotwheels of Houston, Texas

 

FEBRUARY'S WINNER

Adult Division I: Sacramento Rollin' Kings of Davis, CA

 

MARCH'S WINNERS

Intercollegiate Division: University of Alabama - Men of Tuscaloosa, AL

Junior Prep: Charlotte Rollin' Hornets Prep - Purple of Charlotte, NC

Tag(s): Home  Events  Junior Division - Prep  Junior Division - Varsity  Division I  Division II  Division III  Women's