skip navigation

2016 NWBT Awards

04/14/2016, 7:15pm CDT
By NWBA

The National Wheelchair Basketball Tournament presented by ABC Medical, held at the Kentucky Expo Center in Louisville, Ky, April 7-10, presented its all-tournament teams, MVPs and Sportsmanship awards. The Championship and DIII Divisions presented their awards to deserving athletes following the respective championship games. The Junior Division awards were presented at the evening banquet at the Galt House Hotel.

Below is a comprehensive list of all of the award recipients by division and category:

2016 Championship Division

All Tournament Teams

1st Team

Nate Hinze                                          Milwaukee Wheelchair Bucks

Patrick Anderson                                NY Rollin’ Knicks

Jay Nelms                                           Dallas Wheelchair Mavericks

Becca Murray                                      Milwaukee Wheelchair Bucks

Jermell Pennie                                    Dallas Wheelchair Mavericks

2nd Team

Jeff Townsend                                     Utah Wheelin’ Jazz

Jorge Salazar                                      San Diego Wolfpack

Tyrone Griner                                      Rogue Valley Scorpions

Trevonn Jenifer                                   Bay City Thunder

Mareike Miller                                     Milwaukee Wheelchair Bucks

Captain James S. Ure Sportsmanship Award

Dominique Rogers                              Albuquerque Kings

MVP

Bobbie Nickelberry                              Dallas Wheelchair Mavericks

 

2016 Division III

All Tournament Teams

1st Team

Kyle Huckaby                                      TIRR Houston Hotwheels

Arnold Barners                                    Ft. Lauderdale Sharks

Abraham Hausman-Weiss                  TIRR Houston Hotwheels

Michael Archie                                    Memphis Rollin’ Grizzlies

Carlos Pijuan                                      Ft. Lauderdale Sharks

2nd Team

Jakob Wiig                                          Memphis Rollin’ Grizzlies

Manuel Ortega                                    LA Hotwheels

Harsh Thakkar                                    MedStar NRH Punishers

Kevin Konfara                                     Detroit Diehards

Marcelo Gomez                                  LA Hotwheels

3rd Team

Pete Morgan                           Carolina Tarwheels

Dave Kiley                               Charlotte Hornets

Nate Silvers                            Turnstone Bandits

Edwin Lopez                           Nassau Kings

Adrien Burnett                         Delaware Destroyers

Sportsmanship Award

Tee Foster                               Fayetville Flyers

MVP

Hassan Elkadi                         TIRR Houston Hotwheels

 

Junior Division - Prep

1st team

Collin Lancaster                      Atlanta Jr. Wheelchair Hawks

Bailey Moody                          Atlanta Jr. Wheelchair Hawks

Ixhelt Gonzalez                       Chicago Skyhawks

Preston Howell                       Charlotte Rollin’ Hornets

Travis Beckler                         MKE Jr. Bucks

2nd Team

Martell Stevens                       Chicago Skyhawks

Alex Hilgeford                         Jr. Minutemen

Edgar Morales                        CK Rowdies

Hannah Exline                        RHI Mini Pacers

Moira Paulus                           MKE Jr. Bucks

Sportsmanship Award

Alec Cabacungan

MVP

Eric Francis

 

Junior Division - NIT

1st Team

Ryan Glatchak                        Synergy Bulls

Erica Wilson                            Lakeshore Lakers

Will Glendenning                     Rockfort Chariots

Alonte Davis                            Nebraska Red Dawgs

Emilee Gustafson                   Jr. Rolling Gophers

2nd Team

Josie DeHart                           Denver Jr. Nuggets

Maya Campbell                       Nebraska Red Dawgs

Alexa Halko                             Sportable Spokes

Isaiah Ahlstrom                       BORP

Tyler Tiddins                           Lakeshore Lakers

Sportsmanship Award

Jeremy Ocanas                       Denver Jr. Nuggets

MVP

Ignacio Ortega                        Sportable Spokes

 

Junior Division - Varsity

1st Team

Emily Oberst                           Milwaukee Junior Bucks

Johsua Polson                        Utah Rush

Collin Evans                            CK Jr. Rolling Timberwolves

Zach Steger                            Dallas Jr. Mavs

Zach Miller                              Phoenix Wheelchair Suns

2nd Team

Tyler Buysse                           Dallas Jr. Mavs

Joshua Joines                         Jr. Wheelchair Hawks

Holden Kowalke                      CK Jr. Rolling Timberwolves

Drew Selz                               Junior Bucks

Lindsey Zurburgg                    Seattle Jr. Sonics

Sportsmanship Award

Tyler Dwyer                             ParaSport Spokane

MVP

Abraham Hausman-Weiss      TIRR Houston Hotwheels

Tag(s): Home